Wszystko co warto wiedzieć na temat odzieży BHP

Odzież BHP potrzebna jest przy wykonywaniu niektórych zawodów. W zakładzie produkcyjnym z pewnością nie może zabraknąć na nogach pracowników specjalnych ochronnych butów. Takie informacje są powszechnie znane. Odzież ochronna dzieli się jednak na podkategorie rozróżniane według czynnika, który stwarza zagrożenie. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami BHP wyróżniamy odzież antyelektrostatyczną, kwasoodporną, mrozoodporną, nieprzemakalną, ostrzegawczą, olejoodporną, wodoodporną oraz żaroodporną.

Do wspomnianych wcześniej butów dopisać zatem można różnego typu rękawice, okulary, płaszcze ochronne, kombinezony, kaski, hełmy, maski i wiele innych produktów o ochronnym zastosowaniu. Najczęściej wybierane produkty przeznaczone są do popularnych zawodów, na przykład pracy na produkcji.

Buty ochronne BHP

Tego typu obuwie charakteryzuje się ochroną stóp przed rozpuszczalnikami, olejami oraz ciężkimi narzędziami. Wysoce antypoślizgowa powierzchnia zapewnia komfort podczas przemieszczenia się po terenie na przykład zakładu produkcyjnego. Takie obuwie jest szczególnie umocnione na przedniej części. 

Spodnie ochronne BHP

Ochronne spodnie zabezpieczają nogi i dolną część tułowia. Czynniki zagrażające, przed którymi chronią to uszkodzenie skóry, zabrudzenie i wpływ trudnych warunków atmosferycznych na organizm. Bardzo często tego typu spodnie ubierane są przez pracowników firm remontowych i innych ludzi, którzy wykonują prace w terenie. Spodnie mają bardzo odporny materiał, nierzadko szelki i wiele kieszeni.

Kombinezony ochronne BHP

Ubrania tego typu zakrywają całkowicie sylwetkę człowieka. Wierzchnia ochrona ubrania przed zabrudzeniem jest bardzo potrzebna, na przykład w pracy przy malowaniu. Zakończone gumkami rękawy i nogawki chronią ubranie i ciało przed przedostaniem się pod kombinezon niechcianych substancji, takich jak na przykład farba. Kombinezony tego typu posiadają również kaptur, który pozwala na całkowitą wierzchnią ochronę.

Bluzy ochronne, kurtki i kamizelki BHP

Specjalnie okrycia tułowia stanowią ochronę przed uszkodzeniem ciała, złą pogodą i zabrudzeniem. Odblaskowe naszywki często stanowią funkcję ostrzegawczą. Ubrania tego typu posiadają niejednokrotnie dużą ilość kieszeni. Wymienić wśród tej grupy ubrań można: bluzy robocze, bluzy wzmocnione, bluzy polarowe, kurtki ocieplane, kurtki przeciwdeszczowe, kamizelki odblaskowe, płaszcze przeciwdeszczowe i bezrękawniki. Warto dodać, że to odzieży BHP zaliczają się także słuchawki ochronne.

Dlaczego pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi odzież BHP?

Obowiązek ten wynika z przepisów Kodeksu Pracy. Zgodnie z zapisem pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach. Obowiązek ten występuje w sytuacjach, kiedy odzież własna pracownika zagrożona jest zniszczeniem lub znacznym zabrudzeniem oraz kiedy zaistnieją wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy. Często zdarzają się sytuacje, kiedy pracownik sam kupuje sobie odzież BHP, a pracodawca zwraca pracownikowi ekwiwalent. 

Możesz także przeczytać

Leave a Comment